RELACJA: Ralph Kaminski & My Best Band in the World – Warszawa, Amfiteatr Park Sowińskiego, 19.06.2021

Godzina 20:30 czasu środkowoeuropejskiego. Rakieta wylądowała. Jej pokład opuszcza postać w białym kombinezonie, w rękach trzymając kosmiczny hełm. Na twarzy pozostał jej gwiezdny pył. Patrzy nieco przerażonym, a może pustym wzrokiem w niezdefiniowaną przestrzeń, a na nią patrzą setki oczu, podekscytowanych, zakochanych, zadziwionych. Nagle, jakby przybysz gwałtownie przypomniał sobie o istotnych sprawach do załatwienia na tej planecie, porzuca swój kombinezon, odkłada hełm, zmienia buty na srebrne obcasy i wsiada do Zielonego samochodu, z którego wydobywają się dźwięki smutku wymieszanego z nadzieją. Ten człowiek, który spadł na ziemię nazywa się Ralph Kaminski i właśnie odbywa podróż w jeszcze nieznane nam miejsce, a towarzyszy mu przy tym reszta kosmicznej załogi. Wszystko odbywa się pod czujnym okiem kamer i (zapewne) ponad 1000 świadków.

Choć ta podróż ma miejsce na planecie Ziemia, wszyscy czują tego wieczoru iście Kosmiczne Energie, które poruszają nogi i nakazują im tańczyć. To chyba za sprawą kawałka rozgwieżdżonego nieba, który zmieścił się pod peleryną Ralpha. Ten taniec przypomina beztroskie lata, jest jak powrót w czasie, cofnięcie się o ponad dekadę do 2009 roku. Podjeżdżają nagle Autobusy, które mają zabrać wszystkich zainteresowanych dalej, na pewne wyjątkowe spotkanie. Ale i podczas podróży nimi nie sposób przestać tańczyć, a wręcz przeciwnie – masa białych ciał wykonuje coraz śmielsze ruchy.

Gdy Autobusy się zatrzymują, okazuje się, że była to podwózka na powitanie tajemniczej postaci. Oczom ukazuje się srebrne ciało. To Kosmiczna Dziewczyna. Nie przedstawia się, nie mówi nic, ale wyśpiewuje dźwięki, tuląc się do głównego bohatera, by po chwili znów ulotnić się w przestrzeń pozaziemską. Gdy się oddala, Ralph i jego ziemsko-kosmicznymi towarzyszki próbują okiełznać Tygrysa, który stale nie chce się słuchać. To moment, w którym taneczną wyprawę owiewa Melancholia. Wydaje się, że wyjście do klubu powinno rozwiać smutki, ale wybrany przez los Klub D tylko wyciska spod powiek łzy. Uścisk Taty też okazuje się chłodny. Gdy więc na niebie błyszczy już księżyc, jedyne co pozostaje to muzyka. Siedząc tuż pod nim do uszu dobiegają dźwięki Space Oddity. Choć ta piosenka ma już tyle lat, ten specyficzny rodzaj smutku w niej zawarty nie starzeje się ani trochę. Tutaj brzmi jednak nieco inaczej, zupełnie jakby przeżywała drugą Młodość. Nie wiadomo nawet kiedy ze stolicy kraju wszyscy znaleźli się w niewielkim Jaśle, a przynajmniej tak sugerowałby napis, na który złożyły się w pewnym momencie wielkie białe litery.

Okazuje się, że cała ta kosmiczno-przyziemna przygoda była po to, by życzyć towarzyszom (a może konkretnemu towarzyszowi?) Wszystkiego najlepszego (ktoś tu ma urodziny?). To smutne, że zbliża się koniec i musi nastąpić nieuchronne Pożegnanie z bajką. Ale zanim się to wydarzy, nagle wybiega grupa trenerów, którzy pomogą reszcie ochłonąć i sprowadzić świadków na ziemię. Podobno sport jest dobry na wszystko, a aerobik w rytm Meybick Song okazuje się niezłą zabawą.

Na sam koniec Ralph zapewnia, że to co się przed chwilą tu wydarzyło, te podróże, tańce, łzy, pot i wysiłek, że TOWSZYSTKOBYŁODLACIEBIE. Chyba musisz mu uwierzyć i doświadczyć tego, zanim te Kosmiczne Energie zanikną, a na ich miejsce wpadną kolejne. Pewnie już wcale nie pozaziemskie.

Wracasz do rzeczywistości. Jak minął dzień? – pyta cię śpiewająco głos, który dobrze znasz. Trudno odpowiedzieć. Było zbyt pięknie.


Setlista:
Zielony samochód
Kosmiczne Energie
2009

Autobusy
Kosmiczna Dziewczyna feat. Mery Spolsky
Tygrys
Melancholia
Klub D
Tata
Space Oddity
Młodość
Wszystkiego Najlepszego

Pożegnanie z bajką

Meybick Song
TOWSZYSTKOBYŁODLACIEBIE

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez alicja (@alicja.surmiak)


grafika: © Follow The Step

Dodaj komentarz